Rozstępy pojawić mogą się na naszej skórze w wyniku naturalnych procesów, przez które przechodzi nasze ciało. Występują one u kobiet i u mężczyzn, choć to panie częściej doświadczają takich blizn. Rozstępy często pojawiają się na skórze przy ciąży czy w okresie dojrzewania, kiedy nasze ciało bardzo szybko się zmienia.

Mogą jednak być efektem ubocznym intensywnych treningów, kiedy bardzo szybko rozbudowujemy naszą masę mięśniową. Niezależnie od tego, jak powstają, jest co najmniej kilka sposób, by tych blizn się pozbyć. Jak to działa?

Rozstępy – czym są?

Rozstępy są rodzajem blizn, a przynajmniej podobnie się je traktuje w ich leczeniu. Choć nie są one w żadne sposób niebezpieczne dla naszego zdrowia, niektóre osoby chcą się ich pozbyć. Czasem głębokie rozstępy mogą zwyczajnie szpecić naszą skórę na brzuchu i udach i zamiast czuć się z tego powodu źle, możemy coś z tym zrobić.

Rozstępy to pęknięcia w włóknach kolagenowych, które znajdują się w naszej skórze. Takie pęknięcia następują wskutek szybkiego rozciągania się skóry, mogą być także wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej organizmu. Wszystkie te czynniki występują w czasie ciąży oraz okresu dojrzewania, tak że aż około 80% kobiet ma predyspozycje do wystąpienia rozstępów. Co możemy zrobić, by blizny te zredukować?

Kremy i masaże

Domowe sposoby zazwyczaj zamykają się w stosowaniu różnych preparatów z dużą zawartością retinolu i witamin oraz regularne złuszczanie naskórka i masaże. Wszystkie te praktyki mają na celu pobudzić naszą skórę do regeneracji i wypełnienia pęknięć kolagenowych nowymi włóknami. Domowe remedia są najbardziej efektywne na pierwszym etapie, gdy rozstępy są jeszcze czerwone i mogą w pełni się nawrócić. Gdy nasze blizny staną się bardziej permanentne i będą koloru białego rozsądnym wyjściem jest udać się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej.

Medycyna estetyczna

Lekarz może zaproponować nam wiele rozwiązań, a my możemy wspólnie z nim wybrać takie, które najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Popularną metodą usuwania rozstępów jest na przykład laserowe ich usuwanie. Uszkadzając naskórek i skórę, pobudzamy ją do regeneracji i znacząco przyspieszamy te procesy, przez co blizny szybko zanikają. Inną metodą, która zdaje egzamin u wielu osób jest mezoterapia. To z kolei  terapia, która nie tylko pobudza regenerację włókien kolagenowych, ale odżywia i wspiera skórę kompleksowo.

Mezoterapia polega na podaniu w głębokie warstwy skóry specjalnego preparatu składającego się z różnych substancji aktywnych. Ten preparat ma kompleksowe działanie, a sama metoda podania (najczęściej będzie to za pomocą igły, choć istnieje również mezoterapia bezigłowa) pobudza komórki skóry do szybszej regeneracji.

Popularne są także peelingi chemiczne czy dermabrazja, które polegają na podobnych zasadach – usuwane są przy nich wierzchnie warstwy skóry, co zmuszą ją do odbudowy. Wszystkie te metody przynoszą bardzo dobre rezultaty i umożliwiają całkowite pozbycie się problemu. Warto zatem udać się na konsultację do sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej.